خانه » نوشته ها » 3 انشا در مورد آلودگی هوا / تحقیق درباره آلودگی هوا

3 انشا در مورد آلودگی هوا / تحقیق درباره آلودگی هوا

موضوع انشا آلودگی هوا / انشا در مورد کاهش آلودگی هوا

اول

آلودگی  هوا چیست؟

آلودگی هوا از تجمع انواع گازها، قطرات کوچک، و ذراتی تشکیل می شود که کیفیت هوا را پایین می آورند. هوا می تواند هم در شهرها و هم در روستاها آلوده شود.

در شهرها، ماشین ها، اتوبوس ها و هواپیماها، و همچنین صنعت و ساخت و ساز می تواند منجر به آلوده شدن هوا شود. در روستاها، گرد و غبار ناشی از تراکتورها، کامیون ها و ماشین ها که روی زمین های خاکی حرکت می کنند، معادن سنگ و دود چوب و آتش زدن محصولات می
تواند موجب آلودگی هوا شود.

اوزون سطح زمین مهمترین بخش آلودگی هوا در شهرهاست. این اوزون زمانی ساخته می شود که موتورها و گازهای سوختی که در هوا پخش شده اند، وقتی نور خورشید به آنها می تابد، فعل و انفعالاتی انجام می دهند. وقتی هوا راکد باشد، خورشید روشن و دمای هوا گرم است، رد این حالت سطج اوزون بالا می رود. این اوزون را نباید با آن لایه اوزون اصلی که در اتمسفر قرار دارد و ما را از اشعات مضرخوردشید محفوط می کند، اشتباه گرفت.

علائم آلودگی هوا

آلودگی هوا می تواند چشم ها، گلو و ریه را ناراحت کند. سوزش چشم، سرفه و تنگی نفس از جمله مشکلات متداولی است که با قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ایجاد می شود.

افراد مختلف ممکن است واکنش متفاوتی به آلودگی هوا داشته باشند. برخی افراد ممکن است دچار تنگی نفس یا سرفه شوند، درحالیکه دسته ای دیگر ممکن است هیچ علامتی را حس نکنند. از آنجا که ورزش نیاز به تنفس عمیقتر و سریعتر دارد، ممکن است منجر به تشدید این علائم شود. افرادیکه دچار بیماری های قلبی مثل انژین (گلو درد) یا بیماری های ریوی مثل آسم یا امفیزم هستند، به آلودگی هوا حساسیت بیشتری دارند.

آیا آلودگی هوا برای سلامتی ضرر دارد؟

خوشبختانه برای اکثر افراد سالم، علائم آلودگی هوا به محض اینکه کمی کیفیت هوا بهتر می شود، از بین می رود. اما، برخی از افراد حساسیت بیشتری نسبت به تاثیرات آلودگی هوا دارند.

کودکان ممکن است حتی تاثیر سطح های پایینتر آلودگی هوا را هم حس کنند. همچنین ممکن است دچار بیماری های بیشتری مثل برونشیت و گوش درد نیز شوند.

افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی هم واکنش شدیدتری به آلودگی هوا دارند. در زمان هایی که آلودگی هوا شدید است، بیماری آنها تا جایی بدتر می شود که ممکن است فعالیت های خود را محدود کرده یا حتی به پزشک مراجعه کنند. در گذشته، تعداد زیادی از مرگ و میر ها را ناشی از قرار گرفتن در معرض آلودگی هوای شدید دانسته اند.

تاثیرات طولانی مدت قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا همچنان در دست تحقیق و بررسی است.

برای محافظت از خود و خانواده مان چه باید بکنیم؟

میزان آلودگی هوا را با برحسب AQI کنترل کنید. دقت کنید که این میزان نباید از ۱۰۰ بالاتر باشد. همچنین مراقب وضعیت های هوایی پر خطر مثل گرما، روزهای آفتابی و اینها یا علائمی مثل تنگی نفس، سوزش چشم و سرفه در خودتان باشید.

می توانید باانجام اقدامات زیر خودتان و خانواده تان را دربرابر آلودگی هوا مراقبت کنید:

– طی روزهایی که آلودگی هوا بالاست، حتماً در منزل بمانید. خیلی از آلاینده ها در داخل خانه بسیار کمتر از بیرون هستند.

– اگر محبورید که بیرون بروید، فعالیت خارج از منزلتان را به صبح های زود محدود کنید و یا تا غروب آفتاب صبر کنید. دلیل آن این است که نور خورشید سطح اوزون را افزایش می دهد.

– وقتی آلودگی هوا بالاست، به هیچ عنوان در خارج از منزل ورزش نکنید. هرچه تنفس شما سریعتر باشد، آلودگی بیشتری وارد ریه هایتان خواهد شد.

این قدم ها از بروز علائم در کودکان و بزرگسالان جلوگیری می کند. اما اگر در نزدیکی منابع آلودگی شدید زندگی می کنید، یا مبتلا به بیماری های قلبی یا ریوی هستید، حتماً با پزشکتان در این باره مشورت کنید.

*****************************

****************************

دوم

حدود بیست روز است که هوای شهر تهران بسیار آلوده است.پدرم می گوید آلودگی هوا خیلی بد است و انسانها را مریض می کند.سال گذشته دختر همسایه مان سرطان خون گرفت و آخرش هم مرد.همسایه ها می گفتند به خاط آلودگی هوا است.پسر خاله ام هم در سن ۳۲ سالگی سکته کرد و او هم مرد.باز هم همسایه ها می گفتند بلا به دور باشد آخر چرا یک جوان در این سن سکته می کند و می میرد.غلط نکنم او را هم آلودگی هوا کشت.دیشب از شمال بر می گشتیم همش رادیو گوش می کردیم که خدا کند به خاطر آلودگی هوا مدرسه را تعطیل کنند.پدرم می گفت یادش بخیر این روزها هوای آلوده نقش برف زمانهای قدیم را بازی می کند! من نمی دانم آنهایی که رییس آلودگی هوا هستند چکار می کنند که جای برف و آلودگی عوض شده است فقط می دانم در حد این انشای پنجم ابتدایی اگر این کارها را بکنند هوا پاک می شود.برف هم جای خودش می آید.ما هم هوای بهتری تنفس می کنیم.چون می دانم آلودگی هوا خیلی خیلی رییس دارد که نتیجه آنهم عوض شدن جای برف و آلودگی هوا است حرفهایم را به آقای رییس جمهور می گویم و چند نکته به ایشان می نویسم..پس من به عنوان یک دانش آموز پنجم ابتدایی این حرفها را برای آقای رییس جمهور می نویسم. فقط خدا کند ایشان حرفهای مرا گوش کنند.لطفا این کارها را بکنید.به جون مادرم هوا خوب می شود.البته این صحبتها را فامیلمان آقای وحید نوروزی برایم نوشته اند برای همین کمی قلمبه سلمبه است.ولی خب حرف حق را باید شنید.ایشان اینگونه گفته اند:

۱-اولا یک برنامه دقیق سه ساله داشته باشید که مجلس هم آن را تصویب کند و بودجه اش را هم بدهد. یک نفر هم رییس این برنامه باشد که کسی جرئت دهن کجی به او را نداشته باشد.الان هیچ برنامه ای برای مدیریت آلودگی هوای تهران و کل کشور وجود ندارد و همه چیز سلیقه ای و فرد محور است.برنامه هم منابع متحرک و هم منابع ساکن را شامل خواهد شد.آن یک نفر اگر محیط زیست باشد متاسفانه قدرت لازم را ندارد.پس آن نفر به نظرم رییس دفتر رییس جمهور یا دستیار ویژه رییس جمهور باشد که حرفش و دستورش رد خور نداشته باشد.

۲- این برنامه که تبدیل به قانون می شود تنها سند ملی کاهش آلودگی هوای کشور و به تبع آن تهران بوده و هر چه قانون و مصوبه و آیین نامه های هزار رنگ وجود دارد باید باطل شود.

۳-یکبار برای همیشه تکلیف استاندارد تولید خودروهای نو (آلایندگی-ایمنی و مصرف سوخت) در این برنامه باید مشخص شود.همزمان هم تکلیف سوخت(چه دیزل چه گازوییل و چه گاز) باید مشخص شود تا شاهد بازی مرغ و تخم مرغ و اینکه کدام باید زودتر باشند از جانب صنعت خودرو و سوخت نباشیم. ارگانی ۱۰۰٪ مستقل از صنایع خودرویی و سوخت وظیف نظارت بر کیفیت اجرای برنامه را در این دو صنعت بر عهده خواهد داشت.نمی شود که دوستان هم بسازن هم تولید کنند هم به خودشان نمره قبولی و استاندارد دهند!

۴-سن خودروهای فرسوده در سال اول برنامه ۱۵ سال سال دوم ۱۰ سال و سال سوم ۵ سال تعیین می شود.قشر آسیب پذیر و مسافر کش و گرفتار هم برایمان هیچ فرقی با دیگران نمی کنند.آیا چون او فقیر است می تواند با خودروی قراضه خود سرطان را به کام مردم شهر بریزد؟ آیا شرعی و اخلاقی است؟!

۵-حمل و نقل عمومی(مترو و اتوبوس) باید رشد بسیار جهشی در طول ۳ سال داشته باشد.دعوا و گرو کشی هم نداریم.حرف حرف مجلس است.والسلام!

۶-قیمت سوخت در طول سه سال کاملا باید واقعی شود.مردم باید یاد بگیرند برای سلمونی و رفتن به سوپر سر خیابان نمی ارزد که ماشین خود را روشن کنند.باید هم پیمایی گسترش پیدا کند.اصلا چه معنی دارد سوخت تبدیل به مهمترین شاخص در سبد خانوار مردم شده است؟!

۷-در سال اول محدوده زوج و فرد تبدیل به محدوده طرح ترافیک و در سال دوم محدوده اضطرار به طرح ترافیک در شهر تهران تغییر می کند.هر سال هم حداقل ۲۰٪ از تعداد مجوزهای طرح ترافیک کاسته می شود.ورود موتورسیکلت به محدوده طرح ترافیک فقط بر اساس مجوز طرح ترافیکی خواهد بود که در اختیار موتور سیکلتهای صرفا برقی و یا دارای استاندارد روز اروپایی قرار خواهد گرفت.چه معنی دارد روزی ۲۵۰ هزار دستگاه موتورسیکلت وارد طرح ترافیک شوند و روزانه ۱۰۰ هزار تومان بیشتر کاسب شوند و به ریش همه بخندند و شهر را آلوده کنند و تابع هیچ چیزی هم نباشند.

۸-مدیریت ترافیک پایتخت بر اساس برنامه جامع ترافیکی مصوب شورایعالی ترافیک اجرا و یک ارگان مدیریت واحد آن را بر عهده خواهد گرفت.تمام دستگاههای مرتبط هم موظف به هماهنگ شدن با آن ارگان می باشند.شوخی هم نداریم.هر کس نمی تواند به سلامت..راه باز جاده دراز…هم پروژه ها مشخص است و هم هزینه ها و هم مجری آنها…پس هیچ چیزی از هیچ کسی پذیرفته نیست…

***************************

******************************

****************************

سوم

آلودگی هوا، یکی از مشکلات اساسی زندگی انسان ها است که باعث به خطر افتادن سلامت انسان ها می شود. به همین دلیل همه در تلاش رفع و مبارزه با آن هستند.

وسایل نقلیه و به ویژه خودروها از مهم ترین عوامل آلودگی هوا می باشد که با انتشار گازهای آلوده کننده، باعث تخریب لایه ازن می شود.آلودگی ناشی از حمل و نقل به صورت گازهای خروجی از اگزوز وسایل نقلیه خارج می شود. کارخانه ها و دود حاصل از فعالیت های آن از دیگر عوامل آلودگی هوا می باشد. کارخانه های تولید مواد شیمیایی از منابع اصلی آلودگی هوا هستند.

وسایل گرمایشی منازل نیز باعث تولید گازهای مخرب می شود که در آلودگی هوا نقش به سزایی دارد. هم چنین استفاده از مواد شیمیایی برای نظافت منازل نیر باعث آلودگی می شود.

آلودگی هوا باعث بروز بیماری هایی مثل حساسیت، آسم و سرطان در بین انسان ها می شود و بر گیاهان نیز اثرات منفی دارد.

هوا نعمت بزرگی است که باید بین همگان مساوی تقسیم شود .پس باید در حفظ و سلامت آن بکوشیم.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

سه × 5 =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز