خانه » نوشته ها » انشا در مورد ایران زیبای من + انشا درباره وطن من ایران

انشا در مورد ایران زیبای من + انشا درباره وطن من ایران

انشا در مورد ایران زیبای من کلاس پنجم / انشا در مورد ایران کلاس هفتم

ایران میهن مااست . میهنی که ، به قول ایرج میرزا :«به جای مادر ماست .» مادری که ؛فرهنگ وتمدن کهنش وصله ی پیراهنش بوده ،وسپیدی دشتهای یاس سپیدش سپیدی صورت چین وچروک خورده اش که نشان از کهولت وپیشینه ی دورش دارد ،وامّا هم چنان استقامت وشکوهش، به مانند دماوند سر به افلاک کشیده است . میهن ما به جای مادر ماست .مادری که؛ زیبایی وشیرینی و دل نشینی کلامش به سان شعر حافظ است ونثر سعدی . مادری که؛ صبوری اش همانند تهمینه است که با بردباری فرزندی سهراب گون بار آورده وبه راحتی از سهرابش چشم پوشیده وبدون هیچ چشم داشتی آن را تقدیم آزادی واستقلال دینش کرده . مادری که؛ سرخی لب هایش همان سرخی دشت های لاله اش است ،که یادآور همان سهراب است که گفتم . مادری که؛ با تقوا وایمان وپارسایی اش فرزندانی مانند سلمان را به میان آورده است که، پا جای پای پیامبر ( ص) می گذارند . مادری که؛ علم ودانش وخردش آن چنان است که پیامبر قومی امّی در تعریف وتحسین او وفرزندانش فرموده :« اگر دانش در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت .»آری ما چنین مادری داریم. مادری که؛ فرهنگ وتمدن دیرینه اش ،زیبایی وپیکره ی سیمین برش، اصالت باور نکردنی اش، استقامت وپایمردی وشکوه ستودنی اش، شیرینی کلام غنی اش ،بردباری وتحمّل پیروزی آفرینش، فرزندانی به مانند سهرابش ،تقوا وایمان بسیارش ،علم ودانش بی کرانش ،نه تنها ما فرزندانش را، بلکه فرزندان دیگر مادران را نیز شیفته وعاشق بی رقیب خویش کرده است ،وخلاصه مادری داریم تمام عیار .

او سرسبزی وطراوت وشادابی جنگل های شمال ،عمر طولانی وکهولت آثار کهن اصفهان وسخاوت علم وایمانی به بیکرانی خلیج همیشه فارس را دارد .

بگذارید کمی دیگر از ویژگی های مادرمان را برایتان بگویم مادری داریم؛ آیینه ی تمام نمای مهمان نوازی وخون گرمی ، آن چنان که یک غریب عزیز را در شمال شرقش ، مشهدش، جای داده وبدون استثنا تمام غربای دیگر را هم با جان ودل می پذیرد که به دیدار غریب مقدّسش می آیند . مادری داریم ؛ که با وجود کهولتش هم چنان کار جوهره ی زندگی اش است وبه فرزندانش نیز چنین آموخته همان طور که فرزندش محمّد تقی سروده :

برو کار می کن مگو چیست کار

که سرمایه ی جاودانی است کار

وامّا باز هم این گونه است که :«میهن ما به جای مادر ماست »

 

*************************

************************

از قدیم گفته اند وطن جایگاهی است که در آن زندگی میکنیم و باید آنرا چون یک مادر خوب دوست بداریم این تعریف را همیشه شنیده ایم اما نمی دانیم برای چه باید دوست داشت زیرا لازمه دوست داشتن یک چیز است که انسان از آن بهره مند شود.آری دلیل آن در همین نکته باریک است که از روز اول به آن علاقمند شده و برای نگهداری آن از بذل هیچ فداکاری دریغ و مضایقه نکرده ایم میهن خانه ماست که در آنجا متولد شده ایم جایگاهی است که به ما نان میدهد ما را در آغوش خود میپروراند حوائج ما را رفع میکند از زندگی ما دفاع میکند آسایش ما در آن تامین شده و تمام جزئیات زندگی را فراهم مینماید بدیهی است در جایگاهی که همه چیز ما از اوست باید او را دوست بداریم و چون جان شیرین به آن علاقمند شویم و در حفظ و حراست آن کوشش کنیم. میهن ما، زمین آن، آسمان، بیابانها کوهها و دشتهای آن، رودها، مزارع و کشتزارهای آن، دره و جنگلهای آن و بالاخره باطلاقها و مردابهای آن همه یادگار گرانبهائی از اجدادو نیاکان ما را در خود ذخیره میکند هر شهری از آن و هر قصبه از آن ماست این سرزمین از اتحاد افرادی که در آن بحالت اجتماع زندگی میکردند بوجود آمده ذرات خاک آن با اجساد پدران ما آمیخته و ممزوج شده محیط پهناور آن میراثی است که از اسلاف پدران ما باقی مانده و ما هم بعد از خود به اخلاف خویش واگذار میکنیم زندگی و حیات ما از اوست از هوای خالص آن بهره میبریم و از آب گوارای آن میاشامیم حفظ حدود این خانه بزرگ , کوشش و عمران آبادی آن دایر کرده اراضی بایر و استخراج معادن و نگهبانی آن از تعرض بیگانگان از وظایف ضروری ما بشمار میرود . اتحاد خون، اتحاد نژاد، اتحاد اخلاق، اتحاد مذهب و خلاصه اتحاد این همه چیز، افراد یک ملت را بهم متصل و مربوط میسازد همین اتحاد و یگانگی است که توانسته است افراد یک ملت را بهم علاقمند ساخته و همگی را در حفظ و استقلال سرزمینی که از آن بهره مند میشود متحد می نماید اگر این اتحاد و همبستگی در میان نبود بفاصله کمی استقلال کشور از بین میرفت و ملتهای آزاد مجبور میشدند عمر خود را در اسارت و بندگی دیگران بسر برند.

 

********************

********************

ایران یکی از قشنگترین کشورها،با مردمی خوب و مهربان،جاذبه های طبیعی بی نظیر،دانشمندان کوشا و … است.از جاذبه‎های تاریخی ایران می‎توان به سعدیَه،حافظیَه، تخت جمشید،عمارت عالی قاپو و … اشاره کرد.حالا می‎خواهم از مردم باایمان ایران صحبت کنم.مردمی که هیچ وقت زیر بار زور نمی‎روند و از شهادت هراسی ندارند و این موضوعات را با پیروزی در انقلاب اسلامی و جنگ با عراق به خوبی نشان دادند.می‎خواستم انشایم را تمام کنم ولی به یاد دانشمندان ایرانی افتادم.آنهایی که با تمام توان تلاش می‎کنند تا ایران اسلامی پیشرفت زیادی کند.ای ایران،کاش می‎توانستم همه‎ی خوبی‎هایت را بگویم ولی چه کنم که وقت کافی برای نوشتن عظمت‎هایت ندارم.

 

*********************

********************

 

ابتدا باید به ایرانی بودن خود افتخار و همچنین به تاریخ کهنی که این سرزمین زیبا داریم سرمان را با غرور بلند کنیم . ایران کشوری اسلامی در قاره اسیا واقع شده است و از پرچمی به سه رنگ سبز و قرمز و سفید تشکیل شده است . هر یک از رنگ ها در این پرچم مقدس نشانه های خاص خود را دارد رنگ سبز به عنوان نشان اسلام، رنگ سفید نشان صلح و سرخ نشان رشادت و دلاوری تفسیر شد. ایران فقط یه کشور نیست یه فرهنگه یه تمدنه یه هویته یه ملته ایران یه گربه ی خوابیده تو غرب آسیا نیست یه شیر بیداره همچنین خاک ایران با وجود ثروت طبیعی خدادادی یکی از خاک های با ارزش جهان است که نفت و گاز بسیار در ان دیده میشود ایران بناها و یادگاری هایی را اززمانهای کهن به جای گذاشته که از نظر خلق جهان بی نظیر و پدیده یا معجزه ای باور نکردنی و زیبا می باشد. به طور مثال در همین شهر خودمان بناهایی مانند نارین قلعه، مسجد جامع، امامزاده سیدعلی (ع) و… و در شهر های دیگر هم که ینگریم بناهایی همچون تخت جمشید، پل قزوین، سی و سه پل،غار علیصدر، عالی قاپو و… چشم جهانیان را به خود خیره کرده است. اینها همه از لطف خداوند بزرگ و متعال است که همیشه کشور ما آباد و سربلند و تا ابد در برابر کشورهایی مانند اسرائیل و آمریکا پیروز و موفق خواهد بود. ما وظیفه داریم برای قدر دانی از این نعمات بزرگ تا آخرین قطره خون بکوشیم و سوگند یاد می کنیم در این راه لحظه ای از پای ننشینیم تا همیشه این کشور با عظمت بماند. در این جاست که با خود فریاد می زنم: چو ایران نباشد تن مباد بدین بوم و بر زنده یک تن مباد

 

*************************

************************

ایران سرزمین  من است که در آن  به دنیا امده ام و زندگی میک نم و در نهایت  در آن می میرم  . ایران برچم مقدس خود را دارد  با سه رنگ و مفاهیم خاص خود . رنگ سفید  به معنای صلح و دوستی  و رنگ قرمز به معنای خون شهیدان و رنگ سبز  به معنای سرسبزی است  و  کلمه( الله) در وسط آن به معنای خداو مسلمان بودن  مردمان ایران  و رضایت خداوند  را  راه خود  دانست

ایران من سرود جمهوری دارد که همه مردم ایران با شنیدن آن  احساس غرور و سر بلندی  دارند و به احترام آن از جای خود بلند می شوند و یک صدا و بلند  آن را می خوانند .ایران دارای چندین استان مختلف با گویش  و لحجه های  متفاوت  و طرز لباس  و رسوم خاص خود هست که همگی  با هم در کنار هم با صلح و دوستی زندگی می کنند.

ایران جاهای دیدنی زیادی  در شهر های زیبا  دارد که سالانه توریست ها و مهمان های زیبادی را به خود  جذب می کند . ایران در سمت شمالی خود دریای خزر دارد و سمت جنوبی دریایی  خلیج فارس  و د ر شرق و مغرب خود شهر های زیارتی و مذهبی  و در قسمت مرکزی  شهر های تاریخی و باستانی خود را دارد

من به ایرانی بودن خود و سرزمین مادری خود افتخار می کنم

 

***************************

**************************

وطنم دوستت دارم

ایران وطنم وطن عزیزم برای تو مینویسم برای تو که بیشتر از جانم دوستت دارم. هرگز تو را ترک نخواهم کرد زیرا اینجا وطن من است. خاک سرزمینم را میبوسم زیرا اینجا خانه من است. خانه ای سبز پر از مهر و صفا پر از صلح و دوستی. کشورم را دوست دارم ایرانم را دوست دارم زیرا پر از زیبایی است. از تخت جمشید تا سی و سه پل.اینجا پر از زیبایی است پر از محبت و عشق. از خلیج فارس تا خزر همه ایران سرای من است. وطنم وطنم ای ایران من دوستت دارم و تا آخرین لحظه واپسین نفسم با تو خواهم ماند. دوست دارم روی خاک تو جان بسپارم. تا آخرین نفس تو را دوست دارم ای ایران ای سرزمین سبز من.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

5 × 5 =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز